Poskowiec Bawarski

posokowiec-bawarski.pl
posokowiec-bawarski1.jpg

Reklama

Posokowiec bawarski

Posokowiec bawarski klasyfikacja FCI: grupa 6: psy gończe i posokowce

posokowiec bawarskiPodobnie jak posokowiec hanowerski także posokowiec bawarski pochodzi od starej rasy leithund, który z kolei wywodzi się z jeszcze starszej rasy niemieckich psów gończych.

Gdy została wykształcona rasa posokowców hanowerskich (około XVII w.) okazało się, że pies o ciężkiej budowie nie do końca nadaje się do pracy w górach. Pojawiło się zapotrzebowanie na psa lekkiego, zwrotnego, wytrzymałego i potrafiącego długo oraz wytrwale głosić zwierzynę, także martwą. Dlatego też w roku 1870 baron Karg – Bebenburg rozpoczął prace hodowlane krzyżując posokowca hanowerskiego z bardzo popularnym wówczas czerwonym gończym niemieckim. Równocześnie w ten sam sposób krzyżowano posokowca w Steiermarku. Krzyżówka ta okazała się bardzo dobra i po ustabilizowaniu rasy powstał posokowiec bawarski. Rasa tych posokowców została uznana za odrębna w roku 1883 a w 1912 w Niemczech został powołany Klub Posokowca Bawarskiego.

Posokowiec bawarski

Posokowiec bawarski wykorzystywany jest też, w przeciwieństwie do posokowca hanowerskiego, do polowania na sarny czy też kozice, zarówno na zimnym jak i na ciepłym tropie. Jest tym samym psem bardziej wszeposokowiec bawarskichstronnym.

Posokowiec bawarski jest psem lekko zbudowanym, ruchliwym i muskularnym o charakterystycznej wydłużonej sylwetce. Sierść ma gęstą, gładką, prawie szorstką ściśle przylegająca do ciała. Maść ma od ciemnoczerwonej przez czerwień jelenią, brunatną, czerwono-żółtą aż do pszenicznej. Pysk i uszy powinny być ciemne.

Posokowiec bawarski, pomimo niezwykłej ciętości do dzikich zwierząt oraz dużej pasji myśliwskiej, ma bardzo zrównoważony charakter i dlatego też jest często wybierany jako pies do towarzystwa. Jednak trzeba pamiętać o jego myśliwskim rodowodzie i zawsze zapewniać mu dużo ruchu.